I have also started buying a full head of green leaf lettuce instead of the bagged lettuce. Again, it's usually half the price. I *hate* to make salad but this game of economizing has made a believer out of me.
2. Recycle Clothing - The other day my DH and I were in the basement sorting through some things (okay, we were trying to make a pathway through all the totes and boxes that we have carted all over the country but have rarely opened). We found a box of clothes marked "Boys - 4T". Guess what!!! I have a boy who is size 4T and he was in desperate need of winter clothes. Like most parents, I have saved clothes from the older children to use on the younger ones. My problem has been that I haven't always been good about sorting and marking them correctly or digging them out when I do know where they are. It's just easier to pick up a pair of this or a larger size of that when I'm at WalMart. However, I estimate that I saved close to $50 by opening the 4T tote and puting the sweatshirts, long-sleeved shirts, jeans, socks and shoes in Tuff's drawers. I was lucky that the sizes and season were correct.
4. Garage Sales and Goodwill - Two more great sources for inexpensive clothing are garage sales and thrift stores. My mom and sister are great thrift store shoppers. They are always dressed to the nines and have rarely spent a lot on their outfits. I am not as good at finding things for myself but frequently I can find fabulous things for my kids - most of them so close to new-looking that it's impossible to tell that I bought them at the thrift store.
5. Ebay - I totally love ebay. I have been an ebay purchaser for many years but have only recently discovered the massive amounts of clothing on ebay. I recently purchased this white dress for my daughter for $15 plus shipping. The trim alone would have much more than $15 if I had attempted to make it. I have also bought brand new ties, skirts, piano books and birkenstock sandals (off season to get the best price). I am just in love with ebay!
7. School pictures are soooo expensive. It would cost be more than $90 to have all three kids' pictures taken at school. Instead I can have their pictures taken at JCPenney, Target or even WalMart for less than $10 a child. That's a savings of $60.
8. When we moved into this house the previous renters had two garbage cans. We only need one so I canceled the second one - save us $7 each month.
9. When we first signed up for the internet here, we opted for the middle-of-the-road speed. Our computer isn't that fast so the internet didn't seem fast even on the second speed. I downgraded to the lowest speed (of the high-speeds) and haven't noticed a difference at all. A savings of $10/month.
10. Our house phone has an answering machine attached to it. While I like that voicemail will take messages while I'm on the phone, I'm really not all that popular or all that important. It's not like phone is ringing off the hook and I need to have that feature. For a $5/month savings, I disconnected the voicemail and we are back to using the answering machine on the phone.
11. If we connect a phone cord from the satellite dish box to the phone jack we will save $6/month on our bill. I have the phone cord sitting next to me on the desk, I just don't know where to plug it in. I'll call the company in the morning and have them walk me through it.
12. When I make a pasta dinner I add extra pasta to stretch it a little. This lets DH have a good lunch the next day that 1) doesn't cost a lot extra and 2) is more filling than a sandwich.
13. My kids take home lunch instead of eating a school lunch. School lunch costs $2 here and I can make it for a lot cheaper than that. My kids still eat lunch at school but it's usually only a couple times a month now.
14. I love, LOVE, L.O.V.E that I made dessert on Friday night without having to go to the store. I forgot that I didn't have a dessert in mind to make for when company came over that night for dinner. I ran down to the basement and saw all the bottles of apple pie filling that I canned last year. I called my friend and she gave me her yummy apple crisp recipe. Luckily I had all the ingredients for it in my food storage. Woohoo!!! Gotta love that year supply! (And it was a dang good apple crisp. I even had some for breakfast the next morning. Oh come on, it was apples an oatmeal. Totally breakfast foods!)
I'm only about halfway through my list of economizing tips, but I think I'll go to bed now and post the rest another day.
All great ideas! My favorite save money tip is definitely the thrift store. I sometimes go 2-3 times/week. Thanks for sharing!
ReplyDeleteGood post! I get all my girls shoes at a thrift store, I love only paying $1.00 this way we can have more of a variety.
ReplyDeleteGood ideas! I like to think I'm just naturally economical, from the careful way I was raised, but really, I'm only as economical as I HAVE to be! And "have to be" becoming the case. :)
ReplyDeleteHi Chris... I 100% agree. I already do all of these things you mentioned and I save a lot of money each month. :O)
ReplyDeleteI am devoted to my brand of paper towels and will pay the extra price to use them. But recently, I discovered that if I buy my brand in the roll that perforates each sheet into 3 sections, I can make them go 3-times as far and actually make them last longer than the bargain brand. It made me (and my pocketbook)very happy!
ReplyDelete